MA Defence Information

Защити на магистърски тези, 2 април 2024 г, 9:00 ч., Библиотечно-информационен център.

График за явяване на магистърски защити: schedule_order of presentation

Index of MA Theses 1997-2023 defended at the Department of English and American Studies

 

Falcons Tech - YouTube

График на дейностите – магистърски защити

 2 април 2024 г.

  1. 13 март –  краен срок на предаване на текстовете от магистрантите на хартиен носител в 167 каб. и в електронен вид (съгласно раздел IV, т. 4 и 5 в процедурата за разработване и защита на магистърски тези по-долу), като преди това трябва да се преминали през антиплагиатска програма (съгласно раздел IV, т. 1-3 в процедурата);
  2. 15 март – предложения на секционните отговорници за рецензенти, изпратени по електронен път;
  3. 16 и 17 март – електронно гласуване на предложенията;
  4. 27 март  – предаване на рецензиите;
  5. 28 март – краен срок за изпращане на рецензиите до дипломантите и членовете на комисията;
  6. 29 март – публикуване на графика за защити на сайта на катедрата на допуснатите до явяване на защита магистранти;
  7. 2 април – защити от 9:00, Библиотечно-информационен център.

Работното време на к. 167 е в делничен ден от 10:00 до 12:00 и от 14:00 до 16:00.

N.B. Десет дена преди датата на защитата, ка ндидатите трябва да подадат молба за допускане до защита в 211 стая. Формулярът може да бъде свален от тук. На тази страница можете да намерите и всички останали изисквания и процедури на СУ за написване дипломна работа.

Мудъл курсове за проверка на дипломните работи за плагиатство (TBA):

МП Език и култура:

https://elearn.uni-sofia.bg/mod/assign/view.php?id=1371972

МП Комуникация: Език, литература, медии:
https://elearn.uni-sofia.bg/mod/assign/view.php?id=1371990

МП Превод:

https://elearn.uni-sofia.bg/mod/assign/view.php?id=1371995

Ключ за самозаписване за студенти: MA_ENGLISH_2024

_________________________

ПРОЦЕДУРА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И ЗАЩИТА НА МАГИСТЪРСКИ ТЕЗИ В МАГИСТЪРСКИТЕ ПРОГРАМИ КЪМ КАТЕДРА „АНГЛИЦИСТИКА И АМЕРИКАНИСТИКА“

For English click here. 

I. Подаване на предложение за дипломна работа: молба, резюме, библиография и декларация.

Молбата, резюмето, библиографията и декларацията, които съставляват предложението за дипломна работа се изготвят от студента под ръководството на научния ръководител. Всеки студент е длъжен да провери за плагиатство окончателния вариант на своето резюме за магистърска теза в Мудъл в специално създаденото за целта задание “Upload your MA thesis proposal for review” в следния курс Department of English and American Studies: MA Thesis Proposals, като преди това се запише в него като студент със своя профил. Няма парола за записване. Изброените по-горе документи се предават с необходимите подписи електронно, съгласно изискванията по-долу, до инспектора на катедрата на имейл deas@fcml.uni-sofia.bg до 15 число на всеки месец от академичната година. Обсъждат се и се одобряват от състава на катедрения съвет на следващото редовно катедрено заседание.

 ФОРМУЛЯРИ:

_______________________________________________

До ръководителя на катедра

“Англицистика и американистика”

ФКНФ

МОЛБА

от ………………………………………………………………

телефон: ………………………….  email: ……………………

специалност:  Английска Филология                  фак. № ……

магистърска програма: …………………………. 

Моля да бъде oдобрена следната тема на дипломната ми работа:

(заглавие на английски език) : ………………………………………………

(заглавие на български език) : ……………………………………………..

Научен ръководител: ………………………….

Научен консултант: ………………………….

Дата: ……………                     Подпис на студента:

Дата: ……………                     Подпис на научния ръководител (консултант):

_______________________________________________

Kратко резюме (на английски език)

(A brief outline)

Kратка библиография

(Selected bibliography)

_______________________________________________

Д Е К Л А Р А Ц И Я

Долуподписаният/долуподписаната

……………………………………………………………

студент/ка от Магистърска програма

………………………………………………………………

Факултетен номер …………… декларирам, че съм запознат/а с изискванията към дипломните работи, изложени в уебсайта на Катедрата по англицистика и американистика.

София,                                         Подпис: ………………………….

Дата: ………………………….
_________________________________________________

II. Изисквания за процеса на писане на магистърската теза. Катедра “Англицистика и американистика” прилага “Общоуниверситетската процедура за провеждане на държавни изпити и защити на дипломни работи” – ОКС “Магистър”:

  1. В процеса на писане дипломантът редовно се консултира с научния си ръководител, представя му завършените отделни части и цялостната теза с нанесените корекции, препоръчани от ръководителя, и му изпраща окончателната версия на работата си в PDF формат. В завършената магистърска теза всички източници трябва да са правомерно използвани и правилно упоменати, а делът на преките цитати не трябва да надхвърля 20% от целия текст.
  2. Допуска се смяна на научния ръководител, когато това се налага при извънредни обстоятелства (заболяване, творчески отпуск или други основателни причини). За целта дипломантът подава молба до ръководителя на катедрата, придружена от потвърждение на стария и новия научен ръководител.

III. Изисквания за съдържанието и формата на дипломните работи за получаване на образователната и квалификационна степен “Магистър”

  1. Целесъобразност на  заглавието  спрямо  темата  и  тезата  на  дипломната работа.
  2. Недвусмислено дефиниране на изследователския проблем.
  3. Ясно и стегнато поставяне на целите на дипломната работа и обекта на изследване.
  4. Оправдан избор на прегледа на научната литература, който не е само преразказ на научни трудове, а синтезирани тези, научни постановки и становищата на теоретици и научни работници с оглед на темата и тезата. Методологията за събиране и анализ на емпиричния материал отговаря на целите на изследването и е валидна за целия корпус.
  5. Извеждане на теза, която да отговаря на поставените цели, да насочва точно към изследователския проблем и да представлява оригинална интерпретация спрямо досегашните научни разработки в дадената област.
  6. Структурираност на научната разработка – наличие на увод, глави със секции и подсекции, заключение и библиография.
  7. Всяка от главите по логически начин и обективно представя илюстративен материал, който доказва тезата и поставените в увода задачи. Заключението не представлява преразказ на уводната част, а е извод от илюстративния материал и отговор на целите от увода, както и на зададената теза.
  8. Текстът показва компетентност при изграждане на абзаца на научния текст и демонстрира способността за свързване на изреченията и абзаците в смислено цяло. Владеене на начините за прилагане и изразяване на причинно-следствени връзки и методите за сравнение и съпоставяне, описание, дефиниция, класификация, подбор на уместни примери.
  9. Отлично владеене на начините за цитиране. Употребата само на един от стиловете за цитиране—напр. MLA, APA или Chicago Manual of Style.
  10. Дипломната работа е написана  самостоятелно  и  всички  източници  са коректно използвани, посочени и цитирани  според  т.  9  на  настоящите критерии. Неизпълнението на това условие представлява плагиатство. При доказано плагиатство от рецензента работата не се допуска до защита. Плагиатство  може  да  бъде доказано и от комисията за защита на дипломните работи (виж Раздел IV).
  11. Дипломната работа е написана грамотно и четливо, без сериозни езикови грешки и използва адекватен научен стил.
  12. Дипломната работа поддържа дистанциран и обективен тон.

IV. Процедура и изисквания по предаване на завършените магистърски тези.

ВАЖНО: Съгласно “Общоуниверситетската процедура за провеждане на държавни изпити и дипломни работи” – ОКС “Бакалавър” и ОКС “Магистър”: член 6.8. “Ако заключенията на научния ръководител и/или на рецензента са отрицателни, студентът не се допуска до защита на дипломна работа.”

  1. Преди предаване на дипломната си работа, дипломантът е длъжен да направи проверка за плагиатство според Процедурата за проверка на оригиналност. Дипломантът трябва да се запише в създадения за целта курс за съответната магистърска програма в Мудъл и да качи окончателния вариант на дипломната си работа (само като Word документ, формат doc или docx), като в процеса на предаване потвърди авторството на работата си електронно в Мудъл чрез избор на опцията „Предадената работа е изпълнена от мен лично, с изключение на местата, в които съм посочил/a, че използвам чужди работи“.

NB! Не се допускат други формати, освен doc или docx. Дипломантите трябва да се уверят, че качват правилния документ, тъй като при грешка нямат възможност сами да изтрият и качат повторно своя документ. Ако все пак се допусне грешка при качването на файла, моля незабавно се свържете с гл. ас. д-р Ирина Кюланова (kjulanova@uni-sofia.bg).

  1. След получаване на доклада за сходство в Мудъл, дипломантът уведомява своя научен ръководител за резултата.

2(1) При липса на неправомерно заимстване на текст от чужди източници, научният ръководител взема решение за даване на ход на защитата, приема доклада за сходство в Мудъл (чрез опцията “Приемете и завършете (запишете в базата данни)”) и попълва необходимата за целта документация, а дипломантът предава дипломната си работа в електронен и хартиен вариант (виж точка 4 от настоящия раздел: Предаване на завършените магистърски тези).

2(2) В случай на установени дребни технически проблеми при позоваването  на източници в предложения текст (например пропуснати кавички в цитат), които е възможно да бъдат коригирани преди официалния краен срок за предаване на дипломната работа, научният ръководител има правото да върне работата за корекция. В такива случаи научният ръководител нанася съответните коментари и препоръки върху доклада за сходство в Мудъл, след което избира опцията “Изпратете за корекция” в платформата, като е задължен да уведоми лично за това магистранта. След извършване на корекциите от магистранта, окончателната версия на работата отново се качва в Мудъл и се проверява още веднъж чрез програмата за превенция на плагиатството (за техническо съдействие, моля обърнете се към Ирина Кюланова, kjulanova@uni-sofia.bg). След като получи новия доклад за сходство, научният ръководител го разглежда и ако проблемите са отстранени, избира опцията “Приемете и запазете” в платформата и дисертацията може да предадена за защита (виж т. 2.1). В такъв случай научният ръководител отразява и обяснява в съпътстващата документация разликите в процентите на сходство между първоначалната и окончателната версия на дипломната работа.

Ако корекциите не са задоволителни, научният ръководител не допуска работата до защита, като избира опцията “Дисквалифицирайте” в платформата (виж т. 3 по-долу). Също така, ако дипломантът не успее да направи корекциите и да ги съгласува с научния си ръководител преди изтичане на срока за предаване на дипломната работа, трябва да предаде работата си за следваща сесия.

  1. Дипломантът не се допуска до защита на предстоящата сесия, ако научният ръководител или рецензентът прецени, че дипломната работа в настоящия си вид не отговаря на изискванията за научен текст и/или съдържа плагиатство. За плагиатство се счита всяко присвояване на чужди идеи или текст, независимо от процентното му изражение.

3(1) Ако при проверката на доклада за сходство и на съдържанието на дипломната работа научният ръководител установи наличие на неправомерни заимствания, или ако работата не отговаря на изискванията за дипломна работа, той спира дипломната работа от защита, като в доклада за сходство избира опцията “Дисквалифицирайте”. Задължение на научния ръководител е  да уведоми магистранта, че работата му не се допуска до защита в този вид. Дипломантът следва да преработи работата си за следваща дата за защита, при която се повтаря същата процедура отначало. При тази повторна проверка научният ръководител попълва отново съпътстващата документация, като посочва изрично, че това е повторна проверка.

3(2) Ако плагиатството бъде установено от член на комисията за защита на магистърските тези преди защитата, то установилият плагиатството предлага на комисията да постави на магистърската теза оценка слаб (2). Дипломантът се уведомява лично за решението на комисията преди деня на защитата и му се предоставя доказателственият материал за установеното плагиатство. Решението на комисията е окончателно и не подлежи на оспорване. При такива случаи дипломантът има право да преработи същата работа за следваща сесия или да предложи за разработване изцяло нова тема на магистърска теза, следвайки пълната процедура.

3(3)  При установяване на неправомерни заимствания, носещи признаците на плагиатство, на самата защита, се предприемат необходимите действия за разглеждане на случая от Етичната комисия. Плагиатството подлежи на наказателни мерки по чл. 166 от ПУДСУ, чиято ал. 1 т. 6 гласи, че „студент или докторант се отстранява от Университета със заповед на Ректора въз основа на доклад на декана, при плагиатство по смисъла на чл. 129, ал. 2, т. 2, изр. 2 установено за студентите от държавна изпитна комисия“.

  1. Към предаване на тезата за защита се пристъпва само след одобрение на научния ръководител, удостоверено с неговия подпис върху окончателните екземпляри на дисертацията на хартия. Магистърските тези се предават на хартиен носител в кабинет 167 (или друг кабинет, посочен за съответната сесия) и в електронен вид се изпращат на инспектора на катедрата на имейл deas@fcml.uni-sofia.bg най-късно 25 дни преди датата, обявена на сайта на катедра „Англицистика и американистика“ за защита през съответната сесия – пролетна и есенна и в съответствие с Академичния календар на ФКНФ: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/novini
  2. Магистърските тези се предават в два подвързани екземпляра на хартия, като единият е подвързан с твърда корица, а другият – със спирала. В екземпляра със спирала дипломантите от МП „Превод“ прилагат оригиналния текст на преводната част по начин, удобен за успоредно четене с превода от страна на рецензента. При предаване на магистърските тези дипломантите подписват и декларация за авторство на хартия.
  3. Десет дена преди датата на защитата, кандидатите трябва да подадат молба за допускане до защита в 211 стая.
  4. Дипломантите получават рецензия на магистърската си теза най-късно 5 дни преди датата на защитата. Съгласно Процедурата рецензията на дипломната работа съдържа: оценка за качествата на разработката, нейните силни и слаби страни с аргументирани бележки; въпроси към дипломанта по темата на дипломната работа; обща оценка (положителна или отрицателна) на дипломната работа, като в заключителното изречение рецензентът предлага на комисията оценка на работата по шестобалната скала. Рецензиите се изпращат по електронна поща от инспектора на катедрата до всички членове на комисията и до дипломантите. В случай на отрицателна рецензия председателят на комисията по защитите е задължен да уведоми писмено по електронна поща дипломанта, че не е допуснат до защита на настоящата сесия. В този случай магистрантът има правото да преработи работата си и след като мине отново през всички етапи на описаната процедура, да предаде дисертацията си за защита на следваща сесия или да предложи за разработване изцяло нова тема на магистърска теза, следвайки пълната процедура.
  5. Окончателният график с имената на студентите, допуснати до защита, както и мястото за провеждане на публичната защита се обявяват 3 дни преди датата на защитата на сайта на катедрата.

 V. Изисквания при защитата на магистърските тези.

Защитите на магистърски тези се провеждат през последната седмица на месец октомври и на месец април на всяка академична година, съгласно Академичния календар на ФКНФ, който се публикува на сайта на Факултета в раздела “Новини” https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/novini Точната дата на защитите се определя от комисията и се публикува на сайта на Катедрата.

Процедурата се извършва публично на предварително обявено място и съгласно график, изготвен от комисията по защитите и публикуван на сайта на Катедрата. Защитата започва с кратко представяне на работата от дипломанта в рамките на 8-10 минути максимум. В представянето си дипломантите не описват подробно структурата на работата по глави и раздели, а се придържат към следното съдържание:

а. тема

б. обект на изследване

в. цели на изследването

г. методи/методология/теоретична рамка/аналитичен модел

д. постигнати резултати/изводи

е. (за дипломанти от МП „Превод“) мотивация за избора на текст за превод: връзка с аналитичната част; възприет подход към решаване на основни преводни проблеми.

  1. При представянето си дипломантите могат да ползват бележки, но без да четат от предварително написан текст. На пауър пойнт е допустимо да се представят само графики, статистики и др. При необходимост от такъв елемент в презентацията материалът да се подготви задължително във формат на Microsoft Office.
  2. След изслушването на рецензията дипломантът отговаря на поставените в нея въпроси и отправените критики, както и на въпросите, зададени от комисията и от публиката.